105K400CS6-FA
105K400CS6-FA
Part Number: 105K400CS6-FA
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: CAPACITOR MLP 1.0UF 400V THRU-HO
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Capacitance 1 µF
  • Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
  • Voltage Rating - DC 400V
  • Voltage Rating - AC 250V
  • Package / Case 14-DIP
  • Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 8 mOhms
  • Applications EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
  • Features Low ESR, High Temperature
  • Size / Dimension 0.882" L x 0.701" W (22.40mm x 17.80mm)