105K250CS6G-FA
105K250CS6G-FA
Part Number: 105K250CS6G-FA
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: CAPACITOR MLP 1.0UF 250V SMD
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Capacitance 1 µF
  • Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
  • Voltage Rating - DC 250V
  • Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
  • Package / Case 6-SMD, Gull Wing
  • Voltage Rating - AC 160V
  • Termination Gull Wing
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 12 mOhms
  • Applications EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
  • Features Low ESR, High Temperature
  • Size / Dimension 0.441" L x 0.701" W (11.20mm x 17.80mm)