105K250CS6-FA
105K250CS6-FA
Part Number: 105K250CS6-FA
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Paktron
Description: CAPACITOR MLP 1.0UF 250V THRU-HO
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Capacitance 1 µF
  • Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
  • Voltage Rating - DC 250V
  • Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
  • Voltage Rating - AC 160V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 12 mOhms
  • Package / Case 6-DIP
  • Size / Dimension 0.701" L x 0.441" W (17.80mm x 11.20mm)