105CKR050M
105CKR050M
Part Number: 105CKR050M
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Voltage - Rated 50 V
  • Ratings -
  • Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
  • Capacitance 1 µF
  • Polarization Polar
  • Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
  • Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency 13 mA @ 120 Hz
  • Applications Bypass, Decoupling
  • Ripple Current @ High Frequency 29.9 mA @ 100 kHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 165.79Ohm @ 120Hz