104MPR630K
104MPR630K
Part Number: 104MPR630K
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: FILM CAPACITOR, POLYPROPYLENE, 6
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Package / Case Radial
  • Ratings -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 0.1 µF
  • Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
  • Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Voltage Rating - AC 250V
  • Size / Dimension 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)