104M06QC220
104M06QC220
Part Number: 104M06QC220
Product Classification: EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Manufacturer: Paktron
Description: FILTER RC 220 OHMS/0.1UF TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Applications General Purpose
  • Type Low Pass
  • Center / Cutoff Frequency -
  • ESD Protection No
  • Filter Order 1st
  • Attenuation Value -
  • Resistance - Channel (Ohms) 220
  • Voltage - Rated 600V
  • Technology RC
  • Size / Dimension 1.079" L x 0.390" W (27.40mm x 9.90mm)
  • Height 0.657" (16.70mm)
  • Values R = 220Ohms, C = 0.1µF