0805WBD8120S01
0805WBD8120S01
Part Number: 0805WBD8120S01
Product Classification: LED Indication - Discrete
Manufacturer: ORIENTAL TECHNOLOGY
Description: LED WHITE DIFFUSED 2012 SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
  • Features -
  • Mounting Type Surface Mount
  • Color White
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Configuration Standard
  • Lens Transparency Diffused
  • Lens Color Colorless
  • Lens Style Rectangle with Flat Top
  • Current - Test 10mA
  • Viewing Angle 120°
  • Height (Max) 0.80mm
  • Size / Dimension 2.00mm L x 1.25mm W
  • Wavelength - Peak 460nm
  • Millicandela Rating 450mcd
  • Supplier Device Package 2012
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.8V
  • Lens Size 2.00mm x 1.20mm