0805PB-102XMRC
0805PB-102XMRC
Part Number: 0805PB-102XMRC
Product Classification: Ferrite Beads and Chips
Manufacturer: Coilcraft
Description: Wirewound Ferrite Bead, shielded
Packaging: Strip
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings AEC-Q200
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Number of Lines 1
  • Filter Type Signal Line
  • Impedance @ Frequency 1 kOhms @ 100 MHz
  • Current Rating (Max) 1.4A
  • Height (Max) 0.047" (1.20mm)
  • Features Automotive
  • Size / Dimension 0.086" L x 0.054" W (2.18mm x 1.37mm)
  • DC Resistance (DCR) (Max) 139.1mOhm