0805N501F500NT
0805N501F500NT
Part Number: 0805N501F500NT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: CAPACITOR
Packaging: Cut Tape (CT)
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 50V
  • Tolerance ±1%
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Lead Spacing -
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
  • Capacitance 50 pF