0805E103K250PHT
0805E103K250PHT
Part Number: 0805E103K250PHT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: MLCC .01UF 25V 10%
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Ratings -
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 10000 pF
  • Voltage - Rated 25V
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient E
  • Features High Temperature
  • Operating Temperature -55°C ~ 200°C
  • Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)