0805B473K500NT
0805B473K500NT
Part Number: 0805B473K500NT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: MLCC 50V .047UF 10% X7R
Packaging: Cut Tape (CT)
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 0.047 µF
  • Voltage - Rated 50V
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
  • Thickness (Max) 0.054" (1.37mm)