0805B104K250NT
0805B104K250NT
Part Number: 0805B104K250NT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: CAPACITOR
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 0.1 µF
  • Voltage - Rated 25V
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Lead Spacing -
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Applications SMPS Filtering
  • Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
  • Thickness (Max) 0.054" (1.37mm)