080530500104KXT
080530500104KXT
Part Number: 080530500104KXT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Voltronics
Description: MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 0.1 µF
  • Voltage - Rated 50V
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Lead Spacing -
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)