0686F0300-01
0686F0300-01
Part Number: 0686F0300-01
Product Classification: Fuses
Manufacturer: Bel Fuse Inc.
Description: CIRCUIT PROTECTION
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Color -
  • Current Rating (Amps) 300 mA
  • Response Time Fast Blow
  • Voltage Rating - AC 32 V
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A AC, 50A DC
  • Voltage Rating - DC 63 V
  • Melting I²t 4.0E-5
  • Approval Agency CE, cURus, UKCA
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W x 0.020" H (1.60mm x 0.81mm x 0.52mm)
  • DC Cold Resistance 720 mOhms