0679L1000-15
0679L1000-15
Part Number: 0679L1000-15
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Color -
  • Voltage Rating - AC 125 V
  • Voltage Rating - DC 125 V
  • Current Rating (Amps) 1 A
  • Response Time Fast Blow
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC
  • Package / Case 2-SMD, Square End Block
  • Approval Agency cURus
  • Melting I²t 0.54
  • DC Cold Resistance 0.09 Ohms
  • Size / Dimension 0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)