0603N2R2BW251
0603N2R2BW251
Part Number: 0603N2R2BW251
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Passive Plus
Description: .060X.030 2.2PF1% 250V HIGHQCAP
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Applications -
  • Voltage - Rated 250V
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C
  • Capacitance 2.2 pF
  • Tolerance ±0.1pF
  • Size / Dimension 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
  • Features High Q, Low Loss, Low ESL
  • Thickness (Max) 0.038" (0.96mm)