0603J0500161FHT
0603J0500161FHT
Part Number: 0603J0500161FHT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Syfer
Description: CAP CER 160PF 50V C0G/NP0 0603
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Ratings -
  • Voltage - Rated 50V
  • Tolerance ±1%
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Applications RF, Microwave, High Frequency
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Features High Q, Low Loss
  • Capacitance 160 pF
  • Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)