0603H101N2R2BCT
0603H101N2R2BCT
Part Number: 0603H101N2R2BCT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Frontier Electronics
Description: CAP CER 2.2PF 100V C0G/NP0 0603
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Voltage - Rated 100V
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Applications RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance 2.2 pF
  • Tolerance ±0.1pF
  • Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)