0603B103J500NT
0603B103J500NT
Part Number: 0603B103J500NT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Novacap
Description: CAPACITOR
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±5%
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Capacitance 10000 pF
  • Voltage - Rated 50V
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Thickness (Max) 0.035" (0.89mm)
  • Applications SMPS Filtering
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)