050R-08-152B
050R-08-152B
Part Number: 050R-08-152B
Product Classification: Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
Manufacturer: Parlex USA LLC
Description: CABLE FFC/FPC 8POS 0.5MM 5.98"
  • Part Status Active
  • Number of Conductors 8
  • Cable Type FFC, FPC
  • Length 5.984" (152.00mm)
  • Length - Exposed Ends 0.140" (3.56mm)
  • Termination Style Top on Both Sides, Backers on Both Sides
  • Pitch 0.020" (0.50mm)