0402RN101J500PRT
0402RN101J500PRT
Part Number: 0402RN101J500PRT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles
Description: CAP CER 100PF 50V C0G NP0 0504
Packaging: Cut Tape (CT)
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±5%
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 50V
  • Capacitance 100 pF
  • Lead Spacing -
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Package / Case 0504 (1210 Metric)
  • Size / Dimension 0.050" L x 0.040" W (1.27mm x 1.02mm)
  • Thickness (Max) 0.044" (1.12mm)