0402N3R9BW201
0402N3R9BW201
Part Number: 0402N3R9BW201
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Passive Plus
Description: .040X.020 3.9PF.1PF 200V HIQCAP
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Lead Spacing -
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Voltage - Rated 200V
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Applications RF, Microwave, High Frequency
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C
  • Capacitance 3.9 pF
  • Tolerance ±0.1pF
  • Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)
  • Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)