0402M101N0R7BCT
0402M101N0R7BCT
Part Number: 0402M101N0R7BCT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Frontier Electronics
Description: CAP CER 0.7PF 100V C0G/NP0 0402
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Voltage - Rated 100V
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Applications RF, Microwave, High Frequency
  • Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
  • Capacitance 0.7 pF
  • Tolerance ±0.1pF