0402B104M160NT
0402B104M160NT
Part Number: 0402B104M160NT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles
Description: CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Capacitance 0.1 µF
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Voltage - Rated 16V
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)
  • Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)