040220500103KXTFM2
040220500103KXTFM2
Part Number: 040220500103KXTFM2
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Knowles Syfer
Description: NON MAG MLCC 10000PF
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 10000 pF
  • Voltage - Rated 50V
  • Lead Spacing -
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Features Non-Magnetic
  • Thickness (Max) 0.025" (0.64mm)