0201W104K160LE
0201W104K160LE
Part Number: 0201W104K160LE
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Aillen
Description: CAP SMD 0201 X5R 0.1uF 16V 10%
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±10%
  • Operating Temperature -55°C ~ 85°C
  • Applications General Purpose
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Voltage - Rated 16V
  • Temperature Coefficient X5R
  • Package / Case 0201 (0603 Metric)
  • Height - Seated (Max) 0.015" (0.39mm)
  • Size / Dimension 0.024" L x 0.011" W (0.60mm x 0.30mm)