0201G250N150JCT
0201G250N150JCT
Part Number: 0201G250N150JCT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Frontier Electronics
Description: CAP CER 15PF 25V C0G/NP0 0201
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Applications General Purpose
  • Voltage - Rated 25V
  • Temperature Coefficient C0G, NP0
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Capacitance 15 pF
  • Package / Case 0201 (0603 Metric)
  • Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
  • Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)