02-CR2450-1
02-CR2450-1
Part Number: 02-CR2450-1
Product Classification: Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Manufacturer: Bevigor
Description: BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shelf Life -
  • Shipping Info -
  • Shelf Life Start Date of Manufacture
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Voltage - Rated 3 V
  • Discharge Rate -
  • Termination Style Requires Holder
  • Battery Chemistry Lithium Manganese Dioxide
  • Battery Cell Size Coin, 24.5mm
  • Capacity 600mAh
  • Size / Dimension 0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)